Folia PET w produkcji opakowań. Co warto wiedzieć?
Folia PET jest popularnym tworzywem sztucznym. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością, doskonałą skrawalnością oraz ciągliwością. Dzięki tym cechom jest często stosowana do produkcji wytrzymałych i estetycznych opakowań. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Najważniejsze cechy folii PET
Folia PET jest trwała i estetyczna, występuje w kilku kolorach. Podczas jej obróbki można ją poddawać:
- formowaniu termicznemu, podczas którego powstają np. opakowania typu blister,
- wykrawaniu – w ten sposób powstają pudełka i tuby,
- zgrzewaniu,
- gięciu,
- klejeniu,
- zszywaniu,
- tzw. bigowaniu.
Folię PET można pokryć wybraną grafiką, może być metalizowana i flokowana. Sprawia to, że jest ona idealnym materiałem na opakowania, np. pudełka plastikowe przezroczyste. Są one bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego, nie zawierają wysoce szkodliwego ołowiu. Folia cechuje się wysoką odpornością mechaniczną, wysokim połyskiem i stabilnością wymiarową. Nie ulega odkształceniom, ma właściwości suwne oraz poślizgowe.
Opakowania z folii PET
Folia PET to materiał, który znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jest stosowana w branży spożywczej, chemicznej i elektronicznej. Wykorzystuje się ją w przygotowaniu materiałów marketingowych, np. kart, wizytówek i tablic wystawowych. Jest popularnym surowcem wśród producentów artykułów biurowych i szkolnych. Doskonale sprawdza się jako surowiec do produkcji trwałych opakowań wysokiej jakości. Są one wytrzymałe, mają mocną powierzchnię. Dzięki temu opakowania foliowe są wykorzystywane w pakowaniu żywności, napojów, kosmetyków, artykułów chemicznych i leków. Pudełeczka i tuby służą pakowaniu długopisów, cienkopisów, kredek, a także szpilek, pinezek i spinaczy do papieru. Można w nich kupić również takie produkty jak śrubki i wkręty.