Jakie są rodzaje folii stosowanych do produkcji opakowań?
Główną zaletą pudełek przezroczystych jest możliwość dokładnego oglądnięcia zawartości bez konieczności otwierania produktu. Doskonale sprawdza się to w przypadku prezentów, słodyczy, owoców, artykułów piśmienniczych, kosmetyków, świec i zabawek. Konstrukcja pudełek wymusza stosowanie określonych materiałów.
Opakowania z tworzyw sztucznych
Opakowania foliowe, takie jak np. profilowane pudełka zamykane sztywnymi zatyczkami, produkuje się z wysokoprzezroczystej folii PET. Wytwarza się ją z mieszanki glikolu etylenowego i dimetylotereftanalu lub poliestru kwasu tereftalowego. Politereftalan etylenu powstał jako alternatywa dla opakowań szklanych, które są cięższe, droższe i tłukące się. Jest to materiał o dużej klarowności, giętkości i podatności na formowanie, co pozwala dopasować się folii do znajdujących się wewnątrz produktów. PET wykazuje większą plastyczność od innych tworzyw sztucznych o podobnych właściwościach. Jego cena nie jest duża, dzięki czemu wykonane z niego opakowania są tanie.
Drugim materiałem używanym do produkcji opakowań jest folia PCV. Polichlorek winylu to jedno z najstarszych tworzyw sztucznych, które pomimo upływu lat stosuje się w różnych branżach. Jest to materiał odporny na korozję, substancje chemiczne oraz niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Podobnie jak PET ma niską cenę, dlatego wytwarzane z niego opakowania, pomimo wysokiej użyteczności, nie są drogie. Oba powyższe rodzaje folii wykorzystuje się do produkcji opakowań powszechnie stosowanych, lecz można także składać zamówienia na pudełka zaprojektowane według innych kryteriów.
Opakowania z folii a ekologia
Choć folia jest powszechnie spotykanym materiałem, jej przesyt negatywie wpływa na ochronę środowiska. Sprzedawane przez nas opakowania foliowe zawierają 80% domieszki recyklingowej, dzięki czemu w pełni nadają się do ponownego recyklingu mechanicznego i chemicznego. Oznacza to, że można z nich pozyskać surowce do produkcji nowych tworzyw sztucznych. Jednomateriałowe opakowania z folii produkujemy przy minimalnym odpadzie produkcyjnym Warto również wspomnieć o zastosowaniu pudełek z folii w branży spożywczej. Może się wydawać, że świeże produkty nie powinny być przechowywane w takich opakowaniach. Mamy jednak atesty spożywcze zgodne z dyrektywami unijnymi, które zatwierdzają używanie naszych opakowań w kontakcie z żywnością.
Folie używane do produkcji opakowań to tworzywa sztuczne, z których formuje się konstrukcje lekkie, odporne na uszkodzenia i przezroczyste. Dopasowanie do wymiarów i kształtów produktów pozwala je łatwo transportować, magazynować i układać na półkach sklepowych. Produkty są właściwie chronione, a przy tym eksponowane w taki sposób, jakby nie były zamknięte w pudełkach.