Jakie atesty muszą mieć opakowania plastikowe?
Wybór opakowań plastikowych oprócz estetyki powinien uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo dla zdrowia użytkowników. Szczególną rolę ogrywa zwłaszcza w przypadku pakowania produktów z branży spożywczej oraz medycznej. Tego rodzaju materiały powinny być odpowiednio przebadane, a dowodem ich nieszkodliwego wpływu na zdrowie są atesty.
W naszej ofercie znaleźć można wyroby najwyższej jakości, które poza tym, że wyróżniają się dużą trwałością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, wytwarzane się z wysokoprzezroczystej folii PET, nadającej się do recyklingu oraz atestowanego polipropylenu sprawdzonego i bezpiecznego w kontakcie z żywnością.
Atestowane opakowania plastikowe – czyli jakie?
Atestowane opakowania plastikowe to takie, które posiadają określone certyfikaty jakości zgodne z ich późniejszym przeznaczeniem. Tym samym np. opakowania dopuszczone do kontaktu z żywnością muszą posiadać certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z dyrektywami unijnymi takimi jak np. Rozporządzenie nr 1935/2004 Parlament Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Wśród najważniejszych założeń wymienia się m.in. ich odpowiednią szczelność, higieniczność (potwierdzoną przez Atest Państwowego Zakładu Higieny) oraz odporność na migrację mikroskładników. Ten ostatni aspekt dotyczy pochłaniania substancji z opakowania przez przechowywaną w nim żywność. Ważne jest więc to, by plastikowe opakowania nie wykazywały działania rakotwórczego oraz mutagennego.
Przebadane laboratoryjnie materiały nie powinny przekraczać norm określających ilość substancji, które mogą przedostawać się do żywności bez obaw o jej bezpieczeństwo. Te opakowania, które pozytywnie przejdą testy, oznaczane są symbolem kieliszka i widelca. Innym symbolem oznaczającym dopuszczenie opakowania do kontaktu z żywnością jest trójkąt złożony z trzech strzałek, który informuje o tworzywie, z jakiego opakowanie zostało wykonane. Jeśli materiał znajduje się w wykazie produktów bezpiecznych dla zdrowia udostępnianym np. przez GIS, może być wykorzystywany jako opakowanie produktów żywnościowych. W przypadku opakowań przeznaczonych do kontaktu z produktami medycznymi z kolei istotne jest np. posiadanie certyfikatu Narodowego Instytutu Leków.
Decydując się na wybór producenta opakowań z tworzyw sztucznych, warto więc wybierać sprawdzone firmy posiadające certyfikaty jakości i dające gwarancję braku niebezpiecznych związków chemicznych wykorzystywanych w produkcji. Korzystanie z nieprzebadanych opakowań niesie za sobą duże ryzyko przenikania szkodliwych substancji do produktów spożywczych, medycznych lub kosmetycznych, co może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Co więcej, ważne jest również to, by zwracać uwagę na wpływ materiałów na środowisko naturalne. Producenci opakowań z tworzyw sztucznych, którzy wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu, znacząco przyczyniają się m.in. do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.